Quantcast
Channel: Blog írás –ÁRPÁDBLOG
Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Blog Kategóriák és Címkék

0
0

Amikor először kezdtem saját blogot vezetni még a Wordpress.com ingyenes blog szolgáltatónál nem igazán értettem mik ezek a Kategóriák és Címkék. Mire valók? Hogyan kell őket helyesen használni? Egyáltalán mi a különbség a kettő között? Valahogy mind így kezdjük, sőt van, aki már régóta blogol, de eddig valahogy elsiklott a téma felett. Pedig az Olvasók szempontjából mind a kettő igen fontos lehet. Sőt SEO optimalizálási és látogatottság elemzési síkon is jelen vannak.

Mire valók a Kategóriák és Címkék?

Mind a két entitás a tartalom szegmentálására vagyis rendezésére való. Ezek segítségével lehet értelmesen felosztani a különböző témákat a blogunkon, illetve nagy szerepe van a Olvasói élmény növelésében és a hasonló témák összegyűjtésében.

Mi a Kategória?

A Kategória egy olyan rendezési entitás, amely a fő tartalmi szekciókat aka kategóriákat jelöli, mint a nyomtatott sajtóban a rovatok. Leginkább egy példával világíthatjuk meg:

Ha van egy Főzőcske blogom és mindenféle étellel foglalkozom, akkor a való világ leképezéseként (pl. egy szakácskönyv fejezeteiként) értelmezzük. Lesz biztosan egy : "előételek", "főételek" és "desszertek" kategóriám.

A Kategóriák (ellentétben a címkékkel) hierarchiába rendezhetőek. Maradva az előbbi példánál, az "előételek" kategórián belül bizonyosan lehetne még tovább bontani őket, mondjuk "hideg előételek" és "meleg előételek" kategóriába.

  • főzőcskeblog/
    • előételek
      • hideg-előételek
      • meleg-előételek
    • főételek
    • desszertek

Fontos: a Kategóriák gyakran (Wordpress blogoknál biztosan) a bejegyzések URL címének kialakításában. Tehát a ha írunk egy új bejegyzést az előételek kategóriába, mondjuk TOP 10 vendégváró falat címmel, akkor az a következő URL-n keresztül lesz elérhető:

http://fozocskeblog.hu/eloetelek/top-10-vendegvaro-falat

Ennek helyes beállítását itt tárgyaltuk: WordPress közvetlen hivatkozások beállítása

Mennyi kategóriát használhatunk?

Igen, több kategóriába is tartozhat egy adott bejegyzés de igyekezzünk olyan struktúrát kialakítani, ahol legfeljebb két kategóriába öntjük be az adott bejegyzésünket. Jó tudni, hogy bejegyzés kategória nélkül nem állhat! Ha nem választunk ki mi magunk kategóriát akkor automatikusan bekerül a "Nem kategorizált" kategóriába.

A lapos Kategória hierarchia kicsit jobb

Mielőtt még azonnal szétszabdalnánk a blogunk mindenféle Kategóriára és Alkategóriára, jegyezzük meg: óvatosan bánjunk a hierarchiával! Egyes SEO nyelvek azt beszélték, hogy a keresők jobban kedvelik a nem túl mély kategória fával (nem túl sok kategória szinttel) rendelkező oldalakat. Ez igaz is lehet ha abból indulunk ki, hogy a Google mindig a felhasználói élményt helyezi előtérbe:

  • Egy négy vagy öt kategória mélységű bejegyzés URL-je nagyon hosszú lehet is lehet, hisz belefoglalja egymás után az összes kategóriát.
  • A Page Rank rendszer kisebb fontosságot ad egy adott aloldalnak / bejegyzésnek, minél messzebb (mélyebben) van a fő domaintől.
  • Az elsődleges SEO kulcsszó könnyebben veszik el a hosszú szövegben és így nem hangsúlyos.
  • Mivel túl hosszú az URL ezért nehézkes lehet megosztani közösségi hálózatokon pl. Twitter. Az Olvasó számára sem felhasználóbarát.
  • Az oldal átstrukturálásakor, kategóriák változtatásakor ránk szakad az URL átirányítási pokol!

Tehát, ne menjünk mélyebbre három kategóriától a struktúrában. Erről bővebben itt olvashatunk: Flat vs Hierarchical URL Structure

Mi a Címke?

A Címkék a Kategóriákkal szemben horizontálisan kötik össze a különböző bejegyzéseinket témájuktól függően. Ezt is egy példával tudom legjobban illusztrálni.

Van egy könyves blogunk, ahol értékeléseket és bemutatókat írunk a könyvekről. Mondjuk műfaj szerint Kategorizáltuk őket és biztos van egy Regény főkategóriánk. Amikor címkézni szeretnénk a regényt akkor a közös többszörös vagy halmaz elv érvényesül. Ilyen címkéket használhatunk, mondjuk Kazuo Ishiguro: Ne engedj el... regényénél:

  • Kazuo Ishiguro - ha vélhetően legalább még egy könyvet elolvasunk tőle, akkor van értelme megjelölni a szerzőt.
  • disztópia - témáját tekintve esélyes, hogy olvasni fogunk még egy olyan könyvet aminél releváns lehet
  • dráma - ugyancsak téma jelölő
  • valamilyen-díj - ha kapott valami díjat és vélhetően olvasunk még olyan könyvet ami ugyanezt a díjat kaphatja.
  • Anglia - a cselekmény helyszíne szerinti címke
  • angol-irodalom - az irodalmi jelölő címke
  • adaptált - készül belőle valamilyen adaptáció, pl. film és írni fogunk róla

A címkék a különböző témákat köti tehát össze. Ők nem vesznek részt a bejegyzés URL-jének kialakításában és nincs hierarchiájuk sem, mind egyenrangúak.

Mennyi címkét használhatunk?

Korlátlan mennyiségű címkénk lehet, DE gondolkodjunk el rajta, hogy mennyinek van értelme, mennyi a tényleg releváns? Bejegyzésenként 5-10 címkét érdemes használni, nem többet. Nincs SEO tényezője sem, tényleg csak az Olvasóknak teszünk szívességet a hasonló témák linkelésével. Jó hír, hogy a címkék bármikor hozzáadhatóak az adott bejegyzéshez a publikálás után is.

Hol találom Wordpress-ben a Kategóriákat és a Címkéket?

A Vezérlőpult bal oldalsávjában a Bejegyzés menü alatt találhatók a Kategóriák.

[gallery ids="14079,14080,14081"]

A Címkék ugyanitt találhatók és nagyon hasonló a felhasználói felületük.

[gallery ids="14079,14074,14076"]

Hogyan adjak hozzá kategóriákat és címkéket a bejegyzéseimhez?

A Kategóriák esetében minden bejegyzésnek be kell legyen sorolva egy kategóriába, ha eddig nem foglalkoztunk ezzel, akkor vélhetően csak "Kategorizálatlan" kategóriánk lesz, amibe az összes bejegyzésünk beletartozik. A módosításhoz nyissuk meg az adott bejegyzésünket szerkesztésre, és a tekintsünk a jobb oldalsávba.

[gallery ids="14072,14082,14077,14078,14075,14073"]

Kategóriák és Címkék Archívum oldalai

Zárásként fontos elmondani, hogy minden Kategória és minden Címke rendelkezik saját aloldallal, ahol kilistázódik az összes bejegyzés, ami vagy az egyikbe vagy a másikba tartozik. Ez igencsak fontos lehet, ha csak egy adott kategória vagy címke bejegyzései érdekelhetik az Olvasót.

A Kategória oldalak URL-je mindig ezt a sémát követi:

https://oldalneve.hu/category/kategoria-neve

A Címke oldalak URL-je pedig ezt a sémát fogja követni:

https://oldalneve.hu/tag/cimke-neve

Végszó

Remélem hasznos volt ez a bejegyzés is a témában és segít jobban strukturálni a weboldalak és blogok tartalmi felépítését, Wordpress szinten pedig új tudással is gazdagodtatok. Kategorizálásra és címkézésre fel!

Ha érdekel, hogy lehet a kategóriákat belefoglalni az oldal URL-be Wordpress alatt, akkor ajánlom ezt a bejegyzést:

https://arpadblog.hu/wordpress/wordpress-kozvetlen-hivatkozasok-beallitasa

Ha pedig kíváncsi vagy, hogy Google Analytics-ből hogyan tudsz a kategóriákra adatelemzést futtatni, akkor ajánlom ezt a bejegyzést:

https://arpadblog.hu/google-analytics/bejegyzes-kategoria-elemzes-beallitasa-google-analytics-ben

A(z) Blog Kategóriák és Címkék bejegyzés először a ÁRPÁDBLOG-on jelent meg, Árpád tollából.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Latest Images

Trending Articles